O mne

O mne

Nepamätám si kedy presne som sa rozhodla pre prácu s deťmi, ale už na vysokej škole (odbor liečebná pedagogika) som sa prirodzene zaujímala o deti a s nimi súvisiace otázky. Popri škole som začala pracovať v škôlke (MŠ Lienka), neskôr v alternatívnej (Montessori), po prvej materskej aj v bežnej škole (ZŠ Cádrová) a po druhej materskej v detskom lesnom klube (Jadierko).

Všetky tri moje deti sú zdravé, ale nemuselo to tak byť. Nina (nar. 2007) sa narodila predčasne a takmer mesiac musela zostať v nemocnici. Nie je nič horšie ako strach o vlastné dieťa a bezmocnosť. Tam niekde sa začala moja cesta duly.

Sprevádzala som ženy takmer 10 rokov k pôrodom v nemocniciach. Počas celého tohto obdobia som sa zúčastnila viacerých kurzov, na ktorých som zbierala informácie o prostriedkoch podporujúcich prirodzený pôrod (aromaterapia, masáže, rebozo, byliny, atď). V nemocnici som sa však takmer neustále stretávala s nepochopením a nerešpektujúcim prístupom k ženám aj ich deťom. V čase, keď som čakala moje tretie dieťa, som sprevádzala ženu pri domácom pôrode s pôrodnou asistentkou. V tej chvíli akoby sa mi otvorili oči a rozhodla som sa porodiť svoje dieťa doma. Domáci pôrod prebehol tak, ako som si ho vysnívala. V kľudnom prostredí, v absolútnom rešpekte ku mne a dieťaťu. Táto skúsenosť ma ovplyvnila natoľko, že moja cesta od certifikovanej duly plynulo prešla k práci pôrodnej babice.

Pri tomto mojom prerode ma učili a podporovali viaceré vedomé ženy – za všetky spomeniem moje učiteľky Janku Hašplovú, Aničku Kohutovú a Angelinu Martinez Miranda. V roku 2018 som sa prvýkrát stretla s pôrodnou babičkou Marissou Alcala, od ktorej som dostala požehnanie k svojej práci. Absolvovala som jej školu tradičného babicovstva a následne sa intenzívne vzdelávala a naďalej vzdelávam v tejto oblasti.

Svoje znalosti som ďalej rozšírila o prácu s telom v bazéne s teplou vodou počas viacerých kurzov techniky Watsu®. Od roku 2022 som nastúpila na štúdium fyzioterapie na UCM v Trnave.

Hoci už mám skúsenosti z pôrodov mojich troch detí, ako aj z mnohoročného sprevádzania budúcich mamičiek, stále sa mám čo učiť, každé narodenie dieťatka je dojímavé a každá premena ženy na matku je pre mňa zázračná.

Španieli majú na slovo porodiť krásny výraz: DAR LUZ, čo v preklade znamená dať svetlo. Som svetluška, ktorá svieti pre budúce mamičky a vedie ich, aby našli v sebe hrdosť ženy a silu matky.

Všetkým budúcim mamičkám z celého srdca prajem, aby ste rodili bez strachu, v bezpečnom a rešpektujúcom prostredí, ktoré si samé vyberiete. Nech môžete v plnej miere prežiť zázrak zrodenia života.

Absolvované vzdelanie:

2001 – 2006 Magisterka liečebnej pedagogiky – Univerzita Komenského
2011 Certifikovaný kurz – Slovenské duly
2012 Lektorský výcvik kurzu masáže detí a dojčiat II. Stupeň – Jana Hašplová
2012 Kurz Kľúčové momenty v podpore dojčenia – Mamila
2012 Workshop Krízová intervencia po pôrode – Michaela Mrowetz
2013 Škola vedomého rodičovstva – Jana Hašplová
2014 Lektorský výcvik kurzu masáže detí a dojčiat V. stupeň – Jana Hašplová
2017 Kurz aromaterapie pre tehotenstvo, pôrod a šestonedelie – Jana Hašplová
2017 Kurz holistickej starostlivosti o tehotnú ženu – Anna Kohutová
2018 Rebozo – jemný nástroj v starostlivosti o ženu – Anna Kohutová
2018 Popôrodná obnova – Anna Kohutová
2019 Basic Watsu® a Watsu® for babies – Dariya Kuznik
2019 Bylinná náparka – Monika Valová
2019 Tradičná starostlivosť o ženu a matku – Angelina Martinez Miranda
2020 Ročná škola babicovstva – Marissa Alcala
2020 Shiatsu pre pôrodné babice – Katarína Kotková
2020 Škola panvového dna – Zuzana Woleková
2021 Seminár Tehotenstvo, pôrod, šestonedelie – Angelina Martinez Miranda
2022 Natural Ultrasound -Prirodzený ultrazvuk – Naoli Vinaver
2022 Challenging Birth – Výzvy pri pôrode – Naoli Vinaver
2022 Watsu® 1 – Tomasz Zagórski
2022 Watsu® 2 – Tomasz Zagórski
2023 Špeciálne pôrodné situácie – pôrod koncom pánvovým – Deborah Faye Rhodes
2023 Pôrodná trauma vo fyzioterapii – Radka Tomášková
2023 Sebaregulácia v klientskej praxi – Radka Tomášková
2023 Watsu® 3 – Tomasz Zagórski
2023 Watsu® & Pregnancy – Xavier Boisson